خطرات رابطه ی جنسی مقعدی

خطرات رابطه ی جنسی مقعدی چیست؟

رابطه ی جنسی از پشت یا به اصطلاح از مقعد مورد سوال خیلی از ذوجین بوده است که آیا این پوزیشن و رفتار جنسی میتواند خطراتی بهمراه داشته باشد یا نه؟ اصولا رابطه ی جنسی از پشت یک نوع رفتار پرخطر تلقی میگردد زیرا مقعد بصورتی فیزیکی قادر به دریافت جسم خارجی نیست و برای اینکار نمیتواند همانند واژن خود را روان کاری کند.

هر آنچه معمولا یک مرد در تخیلات خود میپندارد یا اینکه این نوع از رفتار جنسی را در فیلم های پورن معمولا مشاهده میکند، با حسی برانگیخته نسبت به این عمل جنسی راغب میگردد.

جدا از بحث های اعتقادی و رضایت طرفین در این باره ما دوست داریم در رابطه با این نوع رابطه ی جنسی اطلاعات کوتاهی را در اختیارتان قرار دهیم.

رابطه ی جنسی مقعدی

رابطه ی جنسی مقعدی عمل قرار دادن آلت تناسلی، انگشتان یا جسم خارجی مانند ویبره در مقعد برای لذت جنسی است. با اقدامات احتیاطی مناسب، رابطه جنسی مقعدی عمدتا بی خطر است.

با این حال، خطرات بالقوه متفاوتی وجود دارد که ممکن است در رابطه جنسی واژینال یا دهانی وجود نداشته باشد. به عنوان مثال، مقعد به طور طبیعی نمی تواند خود را روغن کاری کند تا ناراحتی و نگرانی های مربوط به اصطکاک، مانند آسیب های پوستی را کاهش دهد.

یکسری نکات خطرناک در این گونه موارد موجود هستند که ما در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

افزایش خطر عفونت باکتریایی

تغییر کاندوم در صورت حرکت از مقعدی به واژینال، از وارد کردن اشکال مختلف باکتریایی به هر یک جلوگیری می کند. مقعد فاقد سلول هایی است که روان کننده طبیعی واژن را ایجاد می کنند.

همچنین بزاق دهان را ندارد. پوشش راست روده نیز نازک تر از پوشش واژن است. عدم روانکاری و بافت های نازک تر، خطر پارگی های مرتبط با اصطکاک را در مقعد و راست روده افزایش می دهد. برخی از این پارگی ها ممکن است بسیار کوچک باشند، اما همچنان پوست را آشکار می کنند.

از آنجایی که مدفوع که به طور طبیعی حاوی باکتری است هنگام خروج از بدن از رکتوم و مقعد عبور می کند، باکتری ها به طور بالقوه می توانند از طریق این اشک ها به پوست حمله کنند. این امر خطر آبسه مقعدی را افزایش می دهد، عفونت عمیق پوست که معمولاً نیاز به درمان با آنتی بیوتیک دارد.

چگونه خطر را کاهش دهیم؟

برای به حداقل رساندن این خطرات، فرد باید اقدامات احتیاطی را برای جلوگیری از پارگی پوست انجام دهد:

  1. برای به حداقل رساندن پارگی های ناشی از اصطکاک از روان کننده های مبتنی بر آب استفاده کنید.
  2. در صورت حرکت از مقعد به واژینال، کاندوم را تغییر دهید تا از وارد کردن اشکال مختلف باکتریایی به هر کدام خودداری کنید.
  3. به آرامی حرکت کنید تا زمانی که فرد روغن کاری کافی را ایجاد کند.
  4. در صورت احساس درد یا ناراحتی، رابطه مقعدی را آهسته یا متوقف کنید.

استفاده از اسپرم کش ها همچنین می تواند خطر تحریک مقعد را افزایش دهد. افراد باید در طول رابطه جنسی مقعدی از آنها اجتناب کنند.

افزایش خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی

از آنجایی که رابطه مقعدی می تواند منجر به عفونت های باکتریایی به روش هایی که در بالا ذکر کردیم، شود، همچنین می تواند خطر ابتلا به عفونت های مقاربتی (STIs) را افزایش دهد.

به عنوان مثال، از آنجایی که احتمال پارگی پوست در طول رابطه مقعدی بیشتر از رابطه جنسی واژینال است، فرصت بیشتری برای انتشار بیماری های مقعدی وجود دارد. نمونه هایی از این موارد عبارتند از کلامیدیا، سوزاک، هپاتیت، HIV و تبخال.

اینها می توانند شرایط طولانی مدت باشند، زیرا بسیاری از بیماری های مقاربتی درمانی ندارند. با توجه به منبع مورد اعتماد مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، “رابطه جنسی مقعدی در مقایسه با سایر انواع رابطه جنسی، مانند رابطه جنسی واژینال یا دهانی، بالاترین رفتار جنسی پرخطر برای انتقال HIV است.”

در رابطه جنسی مقعدی پذیرا یا ته‌نشینی، HIV 13 برابر بیشتر از شریک بالقوه، شریک پایینی را آلوده می‌کند.

درمان مشکلات نعوظی مردانه ⇐ ویاگرا پاور وی 8

چگونه خطر را کاهش دهیم؟

برای به حداقل رساندن خطر انتقال STI، فرد باید در هنگام رابطه مقعدی از کاندوم استفاده کند. آنها همچنین باید به نوع روان کننده ای که استفاده می کنند توجه کنند، زیرا روان کننده های روغنی مانند ژل نفتی می توانند به کاندوم های لاتکس آسیب برسانند.

روان کننده های مبتنی بر آب برای استفاده با کاندوم ایمن تر هستند. چندین روان کننده مبتنی بر آب مانند ژل لوبریکانت پلی ژل و ایموشن زرد رنگ برای خرید آنلاین در داروخانه فرزین طب امکان پذیر میباشند.

رابطه جنسی مقعدی برای زنان دچار هموروئید وضعیت را بدتر میکند

هموریئید یک بیماری شایع در جامعه ی امروزیست، هموروئید که به آن انبوه نیز می‌گویند، سیاهرگ‌های متورم در قسمت پایین مقعد و رکتوم هستند. هنگامی که دیواره این رگ ها کشیده می شوند، ممکن است تحریک شوند. اگرچه بواسیر گاهی اوقات می تواند دردناک باشد، اما اغلب به خودی خود بهبود می یابد. تغییرات سبک زندگی، مانند خوردن فیبر بیشتر و ورزش، می تواند به تسکین علائم و کاهش خطر ابتلا به هموروئید در آینده کمک کند.

رابطه مقعدی می تواند بواسیر موجود را برای برخی افراد تحریک کند. با این حال، رابطه جنسی مقعدی به خودی خود باعث ایجاد هموروئید نمی شود، اگر فرد قبلاً آن را نداشته باشد.

برای کاهش تحریک این بیماری میتوانید از روان کننده ها استفاده کنید.

ریسک بارداری با رابطه ی جنسی مقعدی وجود دارد

اگر چه رابطه ی جنسی از پشت بخودیه خود باعث بارداری نمیشود اما ممکن در هر آن و بصورتی ناخودآگاه منی وارد واژن گردد بخصوص اگر رابطه ی جنسی مقعدی در تاریکی شب انجام پذیرد ریسک بارداری برای زنان قابل تصور است.

باز هم اولویت استفاده از کاندوم های خوب در این باره مطرح میشود و حتما باید ازاین روش بهداشتی و جلوگیری از بارداری استفاده نمود.

افزایش خطر فیستول، یک عارضه نادر

در موارد بسیار نادر، ممکن است پارگی در پوشش مقعد یا راست روده بزرگتر شود. پزشکان به این حالت شکاف یا پارگی بزرگ می گویند. گاهی اوقات، این پارگی آنقدر بزرگ است که از روده به قسمت های دیگر بدن گسترش می یابد. پزشکان به این فیستول می گویند. فیستول می تواند یک موقعیت پزشکی اورژانسی باشد زیرا به مدفوع از روده اجازه می دهد تا به سایر نقاط بدن برود.

از آنجایی که مدفوع به طور طبیعی حاوی مقادیر قابل توجهی باکتری است، داشتن فیستول می تواند باکتری ها را به سایر قسمت های بدن وارد کند و منجر به عفونت و آسیب شود. پزشکان معمولا جراحی را برای ترمیم فیستول پیشنهاد می کنند. باز هم، این یک عارضه نادر اما بالقوه رابطه جنسی مقعدی است.

به همین دلیل، استفاده از روغن کاری مناسب و قطع رابطه جنسی مقعدی در صورت بروز درد ضروری است.

جمع بندی

رابطه ی جنسی مقعدی بنا بر نژاد افراد، سلایق جنسی و احساسات افراد میتواند یک نوع رفتار عادیه همراه با لذت باشد. اگر چه اکثر پزشکان اینگونه رفتارها را بدلیل بروز باکتری ها نقض میکنند اما در صورت لزوم میتوانید با راهکارهای گفته شده در این بخش که شامل استفاده از کاندوم و روان کننده ها میباشد براحتی از شر حوادث و بیماری های احتمالی آن راهایی یابید. همچنین در نظر داشته باشید که برای برقراری رابطه ی جنسی مقعدی حتما باید اصول بهداشتی نظیر پاک سازیه کامل روده ها قبل از دخول مورد توجه قرار گرفته و آموزش های لازمه در این خصوص مطالعه گردد.

برگرفته شده از medicalnewstoday

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *