اسپرم سازی در مردان

راهکار تقویت اسپرم مردانه چیست؟

همه شما میدانید که اهمیت تقویت اسپرم مردانه چقدر بالا و ضروریست. این مشابه با درمان اختلالات نعوظی و یا PE است اما اهمیت آن بسیار بالاست زیرا در زادو ولد مهمترین فاکتور داشتن اسپرم های سالم است.

قبل از هر چیزی بهتر است با تعریف ناباروری در مردان شروع کنیم.

ناباروری چیست؟ به مردی اطلاق میشود که پس از طی یکسال زندگی مشترک و روابط جنسی متعدد هنوز نتوانسته همسر خود را بارور کند.

این یک موضوع نگران کننده برای ذوجینیست که قصد بچه دار شدن دارند.

سلامت اسپرم برای هر مردی ضرورت دارد و این میتواند برگرفته از 4 مورد مهم زیر باشد:

 1. تحرک اسپرم
 2. تعداد اسپرم
 3. حجم منی
 4. مورفولوژی اسپرم

تحرک اسپرم چقدر مهم است؟

سرعت تحرک اسپرم های مردانه عاملی ضروری در باروری محسوب میشود. در واقع شما با این فاکتور بسیار اساسی قادر خواهید بود اسپرم ها را برای باروری به سمت تخمک زنانه هدایت کنید.

اسپرم ها اصولا بصورت چرخشی شروع به حرکت میکنند، برای اینکه آنها بتوانند به تخمک زنان جهت باروری برسند مجبورند از شاهراههای راحم، رحم و لوله فالوپ زن عبور کنند.

حرکت اسپرم ها را در زبان پزشکی بعنوان شنای اسپرم ها تعریف میشود، در واقع حرکت خوب همان اسپرم های شناور خوبی هستند که توانایی باروری داشته باشند.

تجزیه و تحلیل اولیه منی (BSA) فاکتورهای اصلی سلامت اسپرم مانند تعداد اسپرم، غلظت اسپرم و تحرک اسپرم را اندازه گیری می کند.

نتایج تجزیه و تحلیل اسپرم می تواند نشان دهد که چند درصد از اسپرم ها و چگونه حرکت می کنند. اینها انواع مختلفی از تحرک هستند که ممکن است در تجزیه و تحلیل BSA مشاهده کنید:

تحرک پیشرفته. این نوع تحرک به اسپرم هایی اطلاق می شود که به طور پیشرونده و بیشتر در یک خط مستقیم یا دایره های بزرگ شنا می کنند.

تحرک غیر پیشرونده. این نوع تحرک به اسپرم هایی اطلاق می شود که حرکت می کنند اما به سمت جلو پیش نمی روند، به عنوان مثال، این نوع اسپرم در خطوط مستقیم حرکت نمی کند یا ممکن است در دایره های تنگ شنا کند.

تحرک کل. این به تعداد کل سلول های اسپرمی که در حال حرکت هستند اشاره دارد.

اسپرم بی حرکت. اینها سلولهای اسپرمی هستند که اصلا حرکتی از خود نشان نمی دهند. وجود درصد کمی از اسپرم های بی حرکت در یک نمونه طبیعی است. برای اینکه یک مرد بارور شود، به تحرک کلی حداقل 40 درصد نیاز دارد و اسپرم او باید تحرک پیشرونده 32 درصد یا بیشتر داشته باشد.

بخوانید: قرص خیلی قوی برای افزایش قد

تعداد اسپرم ها برای باروری چقدر باید باشد؟

منابع بسیار مهمی آمار میدهند که شما باید حداقل 15 میلیون اسپرم در هر میلی لیتر مایع منی داشته باشید. اگر تعداد اسپرم شما کمتر از این عدد باشد، احتمال اینکه شریک زندگی خود را باردار کنید کمتر خواهید بود.

توجه داشته باشید که اسپرم ها داخل منی قرار گرفته و وارد دهانه رحم میشوند، میزان حجم منی با تعداد اسپرمها کاملا متفاوت است. در حالی که بنظر میرسد میزان منی زیاد است اما ممکن است تعداد اسپرم ها کاملا پایین باشند.

اسپرم های بسیار کم شانس باروری را محدود میکنند. برای تقویت اسپرم مردانه راهکارهای تغذیه ای بسیار متعددی وجود دارد. اسپرم سازی حتی ممکن است از بعد روانی نیز قابل بحث باشد. متابولیسم بدنی افراد تعیین میکند که نرخ اسپرم ها چقدر باشد.

روابط جنسی منظم میتواند برای اسپرم سازی مفید باشند، بهترین روش اسپرم سازی اینست که از روابط جنسی غیر ضروری و تکرار روابط در مدت زمان محدود خودداری بعمل آید.

تعداد اسپرم های در سکس های استرس زا ممکن است پایین باشد. چنانچه ذوجین قصد باروری دارند بهتر است در مکان و زمان مناسبی به روابط جنسی مشغول شده و با رغبت زیادی آن را انجام دهند.

محمل انباشت اسپرم های مردانه بیضه است. در هنگام باروری ما باید آنها را از بیضه به لوله های فالوپ یک ماده(زن) انتقال دهیم. مردانی که شدت ارگاسم مناسبی دارند براحتی در کثری از ثانیه آنها را منتقل میکنند. اگر تعداد اسپرم ها بیشتر باشد بنظر میرسد که سرعت آنها نیز پرشتاب انجام میپذیرد.

درمان راحت باروری در خانه
درمان ناباروری بصورت آسان

حجم منی استاندارد برای باروری

حجم نرمال از 1.5 تا 5.0 میلی لیتر در هر انزال متغیر است. تعداد اسپرم از 20 تا 150 میلیون اسپرم در میلی لیتر متغیر است.

برای اینکه بتوانید حجم منی قابل قبولی داشته باشید بهتر است چند روز دست از رابطه ی جنسی بکشید تا بیضه های بتوانند قعال تر عمل کنند. مطالعات زیادی نشان میدهد که ممانعت از انزال و رابطه ی جنسی برای چند روز پشت سر هم میتواند برای ازدیاد منی مهم باشد.

منی ها برای اینکه اسپرم های سالم را به تخمک زنان برسانند بهتر است حجم استاندارد و قانع کننده ای داشته باشند. پزشکان همواره نگران آسیب اسپرم قبل از رسیدن به تخمک زنان هستند.

بسیاری از مردان از اسپری تاخیری یا قرص تاخیری در روابط جنسی خود استفاده میکنند که ممکن است برای باروری ایده ای ابهام آمیز باشد. زمانی که شما از انزال خود برای دقایق طولانی تری پرهیز میکنید ممکن است منی باز شده و اسپرم ها آسیب ببینند.

بنابراین اکثر پزشکان توصیه میکنند که هنگام تلاش برای باروری از هیچ داروی تاخیری استفاده کنید. مدت زمان آمبزش جنسی میتواند در تعیین حجم و کیفیت منی تاثیر گذار باشد.

همانگونه که عنوان شد وظیفه ی حمل اسپرم ها برعهده ی منی است. مایع منی همچنین حاوی مواد شیمیایی به نام پروستاگلاندین است که حرکت اسپرم به سمت تخمک بارور نشده را آسان‌تر می‌کند.

اسپرم ها در داخل بیضه داخل لوله های منی ساز تولید میشوند، برای اینکه یک اسپرم بالع شود حداقل 10 هفته نیاز است اما این فرآیند مدام و بی وقفه تکرار میشود.

مورفولوژی اسپرم

مورفولوژی اسپرم – اندازه و شکل اسپرم – یکی از عواملی است که به عنوان بخشی از تجزیه و تحلیل مایع منی برای ارزیابی ناباروری مردان مورد بررسی قرار می گیرد. نتایج مورفولوژی اسپرم به عنوان درصد اسپرمی گزارش می شود که وقتی منی زیر میکروسکوپ مشاهده می شود طبیعی به نظر می رسد.

این زمانی است که مرد از ناباروری رنج برده و برای تشخیص و بررسی سلامت اسپرم و منی به آزمایشات مهمی نیازمند خواهد بود.
مردها نمیتوانند شکل ظاهری اسپرم ها را با چشم غیر مصلح تشخیص دهند. بنابر اطلاعات پزشکی شکل اسپرم ها میتواند دم بلند یا سر بیضی شکل باشد.
چنانچه شکل و فرم اسپرم ها ایراد داشته باشد ممکن است سرعت رسیدن به تخمک را تحت تاثیر قرار دهد، با اینحال با توجه به اینکه تعداد اسپرم ها خیلی زیاد است بنظر نمیرسد که وجود برخی از اسپرمهای نامتوازن مشکل خاصی را بوجود آورد.
به طور معمول، تنها حدود 4٪ تا 10٪ از اسپرم در نمونه مایع منی طبیعی است، به این معنی که اکثریت قریب به اتفاق زیر میکروسکوپ کامل به نظر نمی رسند.

دلایل اصلی ناباروری در مردان چه هستند؟

عدم تعادل هورمونی: عدم تعادل هورمونی می تواند عملکرد بیضه ها و سایر غدد بدن را مختل کند. در چند مورد، ناباروری مردان به دلیل عدم تعادل هورمونی در بدن اتفاق می افتد.

نقص لوله: لوله هایی وجود دارند که اسپرم را حمل می کنند. اگر نقص یا انسداد در لوله وجود داشته باشد، ممکن است باعث ناباروری شود.

اختلال نعوظ: اختلال نعوظ می تواند رابطه جنسی و انجام آن را دشوار کند. قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین: قرار گرفتن فرد در معرض فلزات سنگین، مانند سرب، ممکن است باعث ناباروری شود.

گرم شدن بیش از حد بیضه ها: افزایش دما ممکن است عملکرد و تولید اسپرم را مختل کند. بنابراین باید از نگه داشتن لپ تاپ برای مدت طولانی روی پاها خودداری کنید.

افسردگی: اگر شریک مرد از افسردگی رنج می برد، شانس او برای باردار شدن زن کاهش می یابد. راه های طبیعی برای کاهش ناباروری مردان

تقویت اسپرم بصورت خانگی
تقویت اسپرم مردانه در خانه

برای تقویت اسپرم مردانه دنبال چه چیزهایی باشیم؟

چند راهکار بسیار فوق العاده ای وجود دارد که ممکن است به کاهش ناباروری در مردان کمک کند.

 • فولات
 • فلز روی
 • ویتامین سی
 • ویتامین B-12
 • گروه ویتامین D
 • ویتامین E
 • اسیدهای چرب امگا 3
 • ریشه آشواگاندا

برای دستیابی به یک هارمونی عالی جهت تقویت اسپرم مردانه موارد بالا را حتما بکار گیرید، برای رسیدن به منابع بالا میتوایند از آب میوه های طبیعی، آجیل ها، ماهی ها، گوشت مرغ و جگر، میوه هایی نظیر کیوی و طالبی، حبوباتی نظیر لوبیا و سبزیجات تازه استفاده کنید.

تقویت اسپرم مردانه با مکمل های دارویی

برای رسیدن به تعادل هورمونی استفاده از مکمل های ویتامینی بسیار پاسخگو هستند. اگر بتوانید از بیوتین ها و یا مولتی ویتامین ها بصورت گاه گداری استفاده کرده و آن را با ورزشهای روزمره خود ترکیب کنید به باروری غنی تری دست پیدا خواهید کرد.

تقویت اسپرم مردانه با استفاده از اصول تغذیه ای و متدهای دارویی مهمترین روشهایی هستند که امروزه به مردان متاهل پیشنهاد میشود.

مکمل های جنسی نظیر سمنکس، اسپرمکس و بیگ رایز جهت منی سازی بسیار پیشنهاد میشوند. اگر محصولات، خدمات یا درمان های توصیه شده را خریداری کنید، ممکن است از نظر مالی سودمند باشد.

دلیل پیشنهاد قرص بیگ رایز در بالا این بود که تستوسترون پایین می‌تواند دلیل زمینه‌ای بسیاری از مشکلات در اتاق خواب باشد، از جمله عملکرد ضعیف در نعوظ، میل جنسی کم و حتی ناباروری.

مکمل های قابل بحث در این زمینه تنها پیشنهادهایی از سوی داروخانه فرزین طب هستند که ممکن است در مواردی با داروهای تجویز شده از جانب پزشک معالج شما هم خوانی نداشته باشند.

در زیر میتوانید کیفیت سه داروی تقویت اسپرم مردانه را مورد مطالعه قرار دهید:


نوشته شده در داروخانه فرزین طب

بهره گیری منابع از aashaayurvedamedlineplus

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *