فواید مدیتیشن

مدیتیشن با مغز ما چه میکند ؛ فواید مدیتیشن چیست؟

هر چه جلوتر میرویم اصول مدیتیشن پیشرفته تر میشود و در واقع امروزه در اکثر شبکه های اجتماعی شاهد افرادی هستیم که از مزایای مدیتیشن کردن برای ما صحبت میکنند، حتی کسانی هستند که دوره های آموزش نوین مدیتیشن را در مراکز خود و یا حتی بصورتی آنلاین به کار آموزان خود یاد میدهند.

آیا واقعا شما نیز به مدیتیشن کردن فکر کرده اید؟

اینکه باید چگونه شروع کرد و آیا مدیتیشن کردن فقط وقت گذراندن است، پس چرا اینهمه افراد تحصیل کرده و موفق در مورد مزایای شگفت انگیز این ورزش ذهنی صحبت میکنند.

ما بصورتی مفصل درباره ی تاثیرات عمیق این پدیده با شما صحبت خواهیم کرد و سعی داریم گوشه ای از فواید مدیتیشن را برایتان یادآوری کنیم، امید است که با مطالعه این مقاله ی نسبتا کوتاه بتوانید تصمیم درستی در این باره گرفته و حتی شانس خود را امتحان کنید.

به نظر می رسد که این عمل دارای مزایای عصبی شگفت انگیزی است – از تغییر در حجم ماده خاکستری گرفته تا کاهش فعالیت در مراکز “من” مغز تا افزایش اتصال بین مناطق مغز.

با مطالعاتی که گزارش داده‌اند مدیتیشن به کاهش سطح ذهنی اضطراب و افسردگی ما کمک می‌کند و توجه، تمرکز و بهزیستی روان‌شناختی کلی را بهبود می‌بخشد.

مدیتیشن چیست؟

مدیتشن نوعی آموزش ذهنیست که به شما کمک میکند تا افکارتان را عوض کرده و تمرکزی بهتری داشته باشید و این یک آرامش دهنده عصبیست، مدیتیشن معمولا با هدف خنثی سازیه خطرات استرس بر سلامت عمومیه بدن بکار گرفته میشود.

گهگاه در بین دوستان خود میبینیم که میگویند مغزم کشش ندارد یا اینکه نمیتوانم تصمیم درستی برای اهداف و آینده ام داشته باشد که این نشان میدهد فرد چقدر گرفتار دغدغه های فکری اش شده است.

شما ممکن است در شبانه روز میلیون ها بار به درآمد زایی و موفقیت فکر کنید اما این تفکرات بصورتی ناخود آگاه شماری از استرس ها و دغدغه ها را برایتان بوجود می آورند.

مزیت افرادی که در طول روز مدیتیشن میکنند نسبت به سایر افراد اینست که آنها هیچ وقت از گذشت زمان نگران نبوده و همواره در آرامش کامل روحی و ذهنی بسر میبرند.

توجه داشته باشید که اگر چه سلامتی بدن مثل قدرت بدنی مهم است اما دستور دهنده ی انسان قوای ذهنیست و باید شما همه روزه سعی کنید تا ذهن خود را تقویت سازید.

مدیتیشن در اینگونه موارد ذهن شما را از خطرات اجتماعی منحرف ساخته و کمی خیال پردازی ها و افکارهایتان را پاک سازی میکند.

این مثل یک سطل زباله می ماند که شما همه روزه باید آن را خالی کنید تا بتوانید آشغال های جدیدتان را در آن بریزید و یا مثل بخچالی که باید جای کافی برای میوه های تازه داشته باشد و اگر غیر از این باشد شما به مشکل خواهید خورد.

تعریف مدیتیشن بسیار ساده است و میگوید که شما باید آرامش داشته باشید، شما باید کمی از این دنیا فاصله گرفته و روح خود را دریابید، این یک روانشناسیه بسیار مناسب ذهنیست که حتی از گران قیمت ترین داروهای آرامبخش نیز بهتر عمل میکند.

شما برای تبدیل شدن به یک مدیتیشن باز قهار بایستی تمرین کنید و هر روز آن را تکرار و تکرار کنید حتی این تمرین میتواند تنها با 30 ثانیه در روز اول شروع شود.

افراد همچنین از این تمرین برای ایجاد عادات و احساسات مفید دیگر مانند خلق و خوی مثبت، انضباط شخصی، الگوهای خواب سالم و حتی افزایش تحمل درد استفاده می کنند.

مدیتیشن استرس را نابود میکند

استرس در واقع کار ما را همه جا خراب میکند، برای مثال اگر میخواهید یک بیزینس من خوبی شوید نیاز دارید که ریسک کنید، امروزه انسانهایی موفق بوده اند که قدرت ریسک بالایی داشته اند به همین چند وقت پیش نگاه کنید که میبینید که ایلان ماسک ثروتمند ترین فرد جهان چقدر دست به کارهای ریسکی میزند و چقدر سرمایه خود صرف ارزهای دیجیتالی میکند و حتی همین چند روز پیش که شرکت توییتر را با هزینه ی گزافی میخرد.

واقعا او اگر اینقدر استرس داشت دست به چنین کارهای بزرگی میزد، این یک مثالی بود در دنیای واقعی که هیچوقت با استرس ها خود را کوچک نکنید.

همه ی ما استرس داریم اما باید آن را مدیریت کرد وگرنه در چالش هایی به اسم روابط اجتماعی، ازدواج و موفقیت به هیچ جایی نخواهیم رسید.

این اثرات می تواند خواب را مختل کند، افسردگی و اضطراب را تقویت کند، فشار خون را افزایش دهد و به خستگی و تفکر مبهم کمک کند.

افرادی که استرس زیادی دارند مسلما همیشه خسته هستند حتی پس از یک خواب مفصل شبانه همچنان وضعیت تپش قلب آنها منظم نیست، فرد استرس دار هیچ برنامه ی مدونی نمیتواند بریزد و همیشه در غم و اندوه بسر برده و در نهایت اینکه زود تر از همه با جهان خداحافظی خواهد کرد!

مدیتیشن ممکن است علائم شرایط مرتبط با استرس از جمله سندرم روده تحریک پذیر، اختلال استرس پس از سانحه و فیبرومیالژیا را نیز بهبود بخشد.

بهترین تقویت کننده ی عملکرد مغزی

شاید شما هنوز هم از مزایای تغذیه ای جهت بهبود عملکرد مغزتان استفاده میکنید که این واقعا خوب است اما اگر آن را با راهکارهای دیگری نظیر مدیتیشن همراه کنید مسلما نتیجه ی سریعتر و بهتری خواهید گرفت.

مدیتیشن همچنین ممکن است به کنترل اضطراب شغلی کمک کند. یک مطالعه نشان داد که کارمندانی که به مدت 8 هفته از یک برنامه مدیتیشن تمرکز حواس استفاده می کردند، در مقایسه با افراد گروه کنترل، احساس خوشبختی و پریشانی و فشار شغلی را کاهش دادند.

مطالعه‌ای در دانشگاه UCLA نشان داد که مراقبه‌گران طولانی‌مدت با بالا رفتن سن، مغزهای بهتری نسبت به افرادی که مدیتیشن نمی‌کنند حفظ شده‌اند. شرکت‌کنندگانی که به‌مدت 20 سال مدیتیشن می‌کردند، حجم ماده خاکستری بیشتری در سرتاسر مغز داشتند – اگرچه مدیتیشن‌گران مسن‌تر در مقایسه با مدیتیشن‌گران جوان‌تر هنوز مقداری کاهش حجم داشتند، اما به اندازه افراد غیر مدیتیشن کننده مشخص نبود.

فلوریان کورث، نویسنده این مطالعه، گفت: «ما انتظار داشتیم اثرات نسبتاً کوچک و متمایز در برخی از مناطقی که قبلاً با مدیتیشن مرتبط بوده است، واقع شود. درعوض، آنچه ما در واقع مشاهده کردیم، اثر گسترده مدیتیشن بود که مناطقی را در سراسر مغز در بر می گرفت.

مغز انسان همانند یک cpu کامپیوتر عمل میکند و اگر این واحد پردازنده ی مرکزی با اختلال روبه رو گردد همه ی کارهای روزه مره مان بیهوده است.

گاهی دردهای بدنی به دلایل عصبی رخ میدهند و در شرایطی حتی استفاده از مسکن ها نیز پاسخگو نیستند، آنجاست که باید فهمید که بدن تحث تاثیر عوامل مخرب زای مغزی قرار گرفته و ریتم کمی بهم خورده است.

حتما میدانید که خواب مزایای زیادی برای فرد دارد و شما در مواقع بسیار زیادی بدون اینکه رویایی در خواب ببینید پس از چند ساعت بیدار میشوید و این برای بدن یک مدیتیشن عالیست که ذهن کاملا استراحت نموده و آماده ی چالش ها و کارهای جدید است.

شما با مدیتیشن چند دقیقه ای بجای اینکه چندین ساعت به خواب فرو روید میتوانید بدن خود را تقویت نموده و ریتم را بصورتی کامل باز گردانید.

بچه ها نسبت به بزرگسالان از انرژی بیشتری برخورداند و آنها ساعت ها در کوچه بازی کرده و حتی دیروقت نیز میخوابند در حالی که ما بسیار زود تر از آنها خسته میشوید و دلیل ان چیزی بیشتر از دغدغه های فکری نیست زیرا آنها نسبت به ما دغدغه های بسیار ناچیزی داشته اند.

خلق و خوی شما خیلی بهتر میشود

در دوران کودکی ما زیاد میخندیدیم حتی با دیدن کارتون های بسیار مسخره یا جوک های تکراری حال چه شده که با یک جوک بسیار عالی نیست اخم هایمان برداشته نمیشوند!

Washam می‌گوید: «ما فقط می‌توانیم با چیزهای دشوار کنار بیاییم بدون اینکه بگذاریم روی خلق و خوی شما تأثیر بگذارد» در واقع باید بدنبال شادی بود.

آیا از خود پرسیده اید که چرا برخی از افراد از تنهایی متنفر بوده و همیشه سعی دارند در یک جمع خانوادگیه وسیع و یا حتی در یک جمع پر از دوستان پر و پا قرص قرار گیرند؟ دلیل کاملا واضح زیرا آنها سعی دارند افکار خود را خالی کنند و یا اینکه ناراحتی ها خود را از ذهنشان حتی برای ساعاتی دور بیاندازند که این نیز نوعی مدیتیشن است.

مدیتیشن خیلی ابعاد وسیعی دارد و آنگونه ای نیست که شما در کلیپ های کوچک همیشه میبینید که افراد در تنهایی و سکوت مطلق فرو رفته و مثل کارتون ایکی اوسان (کارتون معروف و دیدنی دوران کودکی) با به دنبال آرامش میگردند.

مدیتیشن به شما یاد میدهد که در لحظه از اصول استفاده کنید، شاید یک باز کردن سر سخن با دوستانتان نیز بهترین نوع از موارد جامع مدیتیشن کردن باشد.

خیلی از ماها فقط با قواعد اولیه این هنر ذهنی آشنایی پیدا کرده ایم در حالی که دامنه بسیار طولانیست، شما خیلی راحت میتوانید دغدغه ها و مادیات دنیوی را دور بریزید، شما خیلی راحت تر میتوانید با خود کنار آمده و واقعیت ها را بپذیرید.

میدانید چرا خلق و خوی تان بهتر نیست؟ این یک دلیل اصلی دارد و آن هم اینکه احساس میکنید دیگران نسبت به شما افکار مناسبی ندارند و یا اینکه شما را دوست ندارند در حالی که این یک اشتباه محض است زیرا هیچ کس وقت زیادی برای فکر کردن به شما ندارد جز عشق زندگیتان پس آن یک نفر را فقط در زندگی فاکتور گرفته و با بقیه افراد با آرامش رفتار کنید ما قول میدهید که احساسات شما کاملا عوض شده و شکل بهتری بخود میگیرد.

هیچ کس ذاتا عصبانی نیست بلکه او از نظر ذهنی تحث تاثیر قرار میگیرد و شاید به اصطلاح عامیانه ای میتوان گفت که ذهنش هنوز رشد نکرده ” آری در یابید که مدیتیشن یک رشد دهنده ی ذهنیست ” و سعی کنید خیلی زودتر از این مزایا بیشترین بهره ممکن را ببرید.

مدیتیشن و اصول آن
مزایای مدیتیشن برای روح و جسم

درمانی بسیار آسان برای رفع افسردگی

هر شخصی در طول زندگیه خود با افسردگی مواجه میشود این موضوع میتواند از یک تنهایی ساده گرفته تا شکست های بزرگ زندگی متغیر بوده باشد پس سریعا آن را بزرگ نکرده و مدت زمان آن را لطفا کش ندهید.

افسردگی یک بیماری سلسله ای از سلامت روان است که اغلب توسط استرس و اضطراب ایجاد می شود. تحقیقات نشان می‌دهد که مدیتیشن می‌تواند بخش‌هایی از مغز، از جمله «مرکز من» و «مرکز ترس» را که با افسردگی مرتبط هستند، تغییر دهد. افرادی که مدیتیشن می کنند همچنین ماده خاکستری بیشتری را در هیپوکامپ مغز که مسئول حافظه است، نشان می دهند.

مطالعه مروری سال گذشته در جانز هاپکینز به رابطه بین مدیتیشن ذهن آگاهی و توانایی آن در کاهش علائم افسردگی، اضطراب و درد پرداخت. محقق مدهاو گویال و تیمش دریافتند که اندازه اثر مدیتیشن متوسط و 0.3 است. اگر این میزان کم به نظر می رسد، به خاطر داشته باشید که اندازه اثر داروهای ضد افسردگی نیز 0.3 است که باعث می شود اثر مدیتیشن بسیار خوب به نظر برسد. به هر حال مدیتیشن یک شکل فعال تمرین مغز است.
گویال می گوید: «بسیاری از مردم این تصور را دارند که مدیتیشن یعنی نشستن و انجام هیچ کاری». اما این درست نیست.
مدیتیشن یک آموزش فعال ذهن برای افزایش آگاهی است و برنامه‌های مدیتیشن مختلف به روش‌های متفاوتی به این موضوع می‌پردازند. مدیتیشن یک گلوله جادویی برای افسردگی نیست، زیرا هیچ درمانی نیست، اما یکی از ابزارهایی است که ممکن است به مدیریت علائم کمک کند.

سطح سروتونین را افزایش میدهد

سروتونین ماده ای فعال در مغز است که در شکل گیری احساس خوب به انسان کمک میکند، احساسات خوب میتواند از یک تمجید دوستانه شروع شود، بطور مثال در این نوع از تمرینات مدیتشن شما یاد میگیرید که به دوستانتان بیشتر کمک کرده آنها را راهنمایی و پشتشان باشید، حتی شما میتوانید با پوشیدن لباس های مرتب و یکسری از ایده های دیگر خود را در معرض تمجید قرار دهید.

سروتونین یک ماده شیمیایی است که در سلول های عصبی تولید می شود و به عنوان یک تثبیت کننده خلق و خوی طبیعی عمل می کند. وقتی مدیتیشن می‌کنید، سطح سروتونین را افزایش می‌دهید که وشم می‌گوید مانند یک ضد افسردگی طبیعی عمل می‌کند.

شما میتوانید بیشتر به کسانی که دوستشان دارید سر بزنید مثل پدر یا مادر که همواره میتواند حس خوب حمایتی را برایتان بوجود آورد.

دقیقا باید در این گونه موارد خودکار را برداشت و یادداشت نمود که من برای پیدا کردن حس خوب باید چکارهایی را انجام دهم و با تمرین و تمرین به این ویژگیه مثبت دست خواهید یافت.

مدیتیشن به شما کمک میکند که عادت های بد را ترک کنید

گاهی فرد با دانستن رفتارهای زشتش همانند سیگار کشیدن که هیچ سودی برایش ندارد همچنان تسلیم نشده و ادامه میدهد.

در واقع فرمان لازمی از مغز را که بایستی بگوید اینکار زشت و زننده است و در نهایت به تو آسیب خواهد رساند را دریافت نمیکند دلیل این موضوع میتواند کم کاریه ذهنی و در واقع یک انفجار مغزی باشد که میگوید مهم نیست!

شما وقتی یک مدیتیشن باز میشوید براحتی افکارهایتان را میتوانید کنترل کنید و شخصیت خود را به حداکثر برسانید.

عادت های بد را ترک خواهید کرد. واشام می‌گوید خواه سیگار کشیدن یا خرید زیاد باشد، مدیتیشن به اعمال شما در آن لحظه آگاهی می‌دهد و به شما کمک می‌کند چرخه یک عادت بد را ترک کنید. او می‌گوید که بیشتر عادت‌ها به‌طور ناخودآگاه شکل می‌گیرند، و «به مرور زمان، (مدیتیشن) به کاری که انجام می‌دهیم آگاهی می‌آورد، بنابراین ناخودآگاه عمل نمی‌کنیم. ذهن آگاهی عادت را قطع می کند.»

مزایای بی شمار مدیتیشن
مدیتیشن با شما چه میکند

مدیتیشن ممکن است منجر به تغییر حجم در نواحی کلیدی مغز شود

ر سال 2011، سارا لازار و تیمش در هاروارد دریافتند که مدیتیشن تمرکز حواس در واقع می تواند ساختار مغز را تغییر دهد: هشت هفته کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی (MBSR) برای افزایش ضخامت قشر در هیپوکامپ، که بر یادگیری و حافظه نظارت می کند، یافت شد. و در نواحی خاصی از مغز که در تنظیم احساسات و پردازش خود ارجاعی نقش دارند. همچنین کاهش هایی در حجم سلول های مغز در آمیگدال وجود داشت که مسئول ترس، اضطراب و استرس است – و این تغییرات با گزارش های خود شرکت کنندگان در مورد سطح استرس آنها مطابقت داشت، که نشان می دهد مدیتیشن نه تنها مغز را تغییر می دهد، بلکه تغییر می کند. درک و احساسات ذهنی ما نیز. در واقع، یک مطالعه بعدی توسط تیم لازار نشان داد که پس از آموزش مدیتیشن، تغییرات در نواحی مغز مرتبط با خلق و خو و برانگیختگی نیز با بهبود احساس شرکت‌کنندگان مرتبط است – یعنی بهزیستی روان‌شناختی آنها. بنابراین برای هر کسی که می‌گوید حباب‌های فعال شده در مغز لزوماً معنایی ندارند، به نظر می‌رسد که تجربه ذهنی ما – بهبود خلق و خو و رفاه – در واقع از طریق مدیتیشن نیز تغییر می‌کند.

نتیجه گیری کلی

در پایان این مقاله حتما در نظر داشته باشید که فواید مدیتیشن بسیار گستره ی وسیعی داشته و میتوان همچنان در باره ی فواید آن مقالات معتبر و مهمی را چاپ نمود.

اگر شما به این موضوع و ترفند مهم در زندگیه شخصی خود علاقه مند شدید پیشنهاد ما اینست که هیچ عجله ای برای آن نداشته و با آرامش از سطح آماتور شروع کرده و کم کم در کلاس های معتبر آن شرکت کنید.

امروزه خوشبختانه دوره های آموزشی بسیاری برای مدیتیشن در دسترس هستند که برخی از آنها رایگان نیز بوده اند، شما میتوانید حتی از کتاب های داخلی و خارجی در این باره بهره مند شوید.

مسلما ما میتوانید به یک فردی بسیار ایده آل تبدیل شویم اگر کمی راهکارها را شناخته و در موردشان تحقیق کنیم.

ما در داروخانه ی فرزین طب اهدافی را دنبال میکنیم که بتواند از شما انسانی کامل تر و بالغ ساخته و در زندگیه روزمره کمتر به دردسر بیافتید.

مدیتیشن بسیار بحث شیرین با فواید بیشماری می باشد که بایستی دیر یا زود با آن دوست شوید.

نوشته شده در داروخانه ی فرزین طب

بهره گیری منابع »

healthline

parade

forbes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *